Polpasiec - Portal na temat choroby jaką jest półpasiec

Rozwój choroby i przebieg

Wraz z pojawieniem się wysypki obserwujemy kilka faz jej rozwoju. Na początku przypomina rozlane, czerwone plamy na skórze, z których po pewnym czasie formują się wypukłe grudki. Następnie grudki zamieniają się w pęcherze wypełnione przezroczystym płynem surowiczym (pęcherzy nie wolno przekuwać). Na koniec pęcherze pękają i zamieniają się w strupy, które po zagojeniu odpadają. Zmiany nie pozostawiają po sobie blizn i pojawiają się na ciele w kilku rzutach – obok siebie może znajdować się kilka ognisk wysypki - te, które dopiero co się wykluły, obok tych, które prawie się już zagoiły.

Zdarza się, że przebieg choroby jest wyjątkowo ciężki, a towarzysząca jej wysypka nabiera charakteru krwotocznego (np. u osób z osłabionym układem krwionośnym). Wówczas zmiany goją się znacznie dłużej i ciężej, często pozostawiają też po sobie blizny.

Niestety zdarza się, że osoby, które wyjątkowo ciężko zniosły półpaśca, jeszcze długo po wyleczeniu zmian skórnych, borykają się z neuralgią. W miejscach, które zaatakowała choroba nadal odczuwają dokuczliwy, czasami bardzo dotkliwy ból.

Zobacz także: zapobieganie półpasiec, jak uniknąć półpaśca