Polpasiec - Portal na temat choroby jaką jest półpasiec

Leczenie półpaśca

Najistotniejszą rolę w leczeniu półpaśca odgrywa czas. Im szybciej chory skontaktuje się z lekarzem – najlepiej dermatologiem - tym szybciej zostaną mu podane leki przeciwwirusowe, które złagodzą przebieg choroby i powstrzymają tempo mnożenia się wirusa. Jeżeli pacjent długo zwleka z wizytą u specjalisty, jego późniejsze leczenie przeciąga się w czasie i ogranicza jedynie do podawania leków przeciwbólowych.

Leczenie półpaśca zazwyczaj ogranicza się do kuracji przeciwwirusowej i przeciwbólowej oraz podawaniu leków przeciwzapalnych – hamujących rozwój bakterii. Choremu podaje się też duże dawki witaminy B, a jeżeli po ustąpieniu choroby doskwiera mu neuralgia, dodatkowo stosuje się kurację zwalczającą dolegliwości bólowe.

Zaleca się, by na czas największego ataku choroby i osłabienia organizmu pacjent pozostał w łóżku i przyjmował duże ilości płynów. Zwykle jest to kilka dni, okres ten może skrócić się lub wydłużyć w zależności od indywidualnego przebiegu choroby.

Miejsca chorobowo zmienione, czyli te, na których pojawiła się wysypka, pęcherze i strupy, zaleca się smarować odpowiednimi maściami o działaniu odkażającym, ściągającym, przeciwbakteryjnym i przeciwbólowym. Ich aplikacja przyspieszy proces gojenia oraz zapobiegnie ewentualnemu powstawaniu blizn. Ważne jest, by nie przekłuwać, nie wyciskać i nie rozdrapywać pęcherzy, grudek i strupów, ponieważ jest to najprostsza droga do zakażenia ran, a co za tym idzie – wydłużenia czasu gojenia.

Wśród diagnozowanych przypadków półpaśca wyróżniamy również formę oczną i uszną choroby.